LEADING THE WAY.

Sagittis facilisis amet, vel, natoque integer. Rhoncus dapibus, tempor! Turpis nisi et ultricies vel. Magnis? Nascetur et enim eros ac rhoncus! Vut facilisis risus.

Thomas C. Knudson

Thomas C. Knudson

Thomas C. Knudson joined Bristow's Board in June 2004. Knudson has been chairman of Bristow's Board since August 2006. Knudson has been president of Tom Knudson Interests since its formation on January 14, 2004. Tom Knudson Interests provides consulting services in energy, sustainable development, and leadership. Following seven years of active duty as a U.S. Naval aviator and an aerospace engineer, he joined Continental Oil Company (Conoco) in May 1975 and retired in 2004 from Conoco's successor, ConocoPhillips, as senior vice president of human resources, government affairs and communications. Knudson served as a member of ConocoPhillips' management committee. His diverse career at Conoco and ConocoPhillips included engineering, operations, business development, and commercial assignments. He was the founding chairman of the Business Council for Sustainable Development in both the United States and the United Kingdom. Knudson previously served as chairman of Midstates Petroleum Company, Inc., an independent E&P company, from April 2015 to November 2015, as well as chairman of the nominating and governance committee until February 2016. He served as lead director and chairman of the governance, nominating and compensation committee of NATCO Group, Inc., a leading provider of wellhead process equipment, systems and services used in the production of oil and gas, from April 2005 to November 2009. He was also a director and member of the compensation committee of MDU Resources Group Inc. from November 2008 to April 2014, and a director of Williams Partners L.P. from November 2005 to September 2007 where he served on the audit and conflicts committees. Knudson served on Bristow's Corporate Governance and Nominating Committee from 2004 to April 2016 and served on Bristow's Compensation Committee from 2004 to August 2006. He served on Bristow's Executive Committee from August 2006 to August 2007.